5G nedir?

5G Nedir?; 5G, yeni nesil mobil ağdır. 1G, 2G, 3G ve 4G ağlarından sonra devrim niteliğinde küresel etki alanına yayılacak olan kablosuz ağ standardıdır.

5G’yi isterseniz bir de daha detaylı bir şekilde tanımlayalım: makineler, nesneler ve cihazlar da dahil olmak üzere neredeyse her şeyi ve herkesi birbirine bağlamak için tasarlanmış yeni bir ağ diyebiliriz.

5G kablosuz teknolojisi; daha yüksek hızdaki veri aktarımı, ultra düşük gecikme süresi, daha fazla güvenilirlik, büyük ağ kapasitesi, artırılmış kullanılabilirlik ve daha fazla kullanıcıya daha düzenli bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlamaktadır. Daha yüksek performans ve yüksek verim alabilmemizi sağlayarak kullanıcı deneyimlerini güçlendirir ve tahmin edip edemeyeceğiniz her şeyi birbirine bağlar.

5G teknolojisini daha iyi anlayabilmek adına, eski nesil ağlara bir göz atalım.

 

Önceki nesil mobil ağlar ile 5G arasındaki farklar nelerdir?

Önceki nesil mobil ağlar 1G, 2G, 3G ve 4G’dir.

Birinci nesil 1G, 1980’lerde analog sesi iletmek için tasarlandı.

İkinci nesil – 2G, 1990’ların başında, dijital sesi aktardı.  (örn. CDMA-Kod Bölümü Çoklu Erişim).

Üçüncü nesil – 3G, 2000’lerin başında, 3G mobil ağı bizlere sundu. (örn. CDMA2000).

Dördüncü nesil – 4G LTE2010 yılında, mobil geniş bant çağını başlattı.

1G, 2G, 3G ve 4G kablosuz teknolojileri, daha önce hiç olmadığı kadar fazla bağlantı sağlamak için tasarlanan 5G’ye önderlik etti.

5G bir bütün oalrak daha yetenekli bir arayüze sahiptir diyebiliriz.

Yeni nesil kullanıcı deneyimlerini mümkün kılmak, yeni dağıtım modellerini güçlendirmek ve yeni hizmetler sunmak için genişletilmiş bir kapasite ile tasarlanmıştır.

Yüksek hızlar, üstün güvenilirlik ve bir saniyeye indirilen gecikme süresiyle 5G, mobil ekosistemi, yeni alanlara genişletecek.

5G her sektörü etkileyerek,  daha güvenli ulaşım, sağlık, hassas tarım, dijital lojistik ve daha fazlasını gerçeğe dönüştürecektir.

5G Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Sitemizin 5G Kategorisini Buradan Ziyaret Edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here