5G’yi kim icat etti?

5G’yi kim icat etti? Bu sorudan önce eğer 5G teknolojisinin ne olduğunu bilmiyorsanız 5G Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

5G teknolojisinin, ‘bildiğimiz teknolojinin’ geleceğini değiştirmesi beklenmektedir. Arttırılmış gerçeklikten, akıllı şehirlere ve uzaktan gerçekleştirilebilecek ameliyatlara kadar, pek çok alanda adından sıkça söz ettirecek olan 5G’nin, kullanım potansiyelinin anlaşılması ya da tahmin edilmesi imkansız denebilir.

5G’nin ultra geniş bant ağı ile; kullanıcılar yüksek verim, ultra düşük gecikme süresi ve devasa kapasitesiyle gerçek zamana yakın deneyimlerin keyfini çıkarabilecekler.

Mesela, 2 saatlik bir filmin dakikalar içinde yüklendiğini, canlı bağlantıların gecikme sürelerinin 1 saniyeden daha aza indirildiğini düşünün. Bunlar, 5G’nin bize vaat ettiklerinin yanında buz dağının görünen kısmı denebilir.

Peki, 5G nereden geliyor? Kim tanıttı ya da kimler gelişmesinde yardımcı oldu?

5G teknolojisini, şu firma kurdu ya da şu kişi buldu diyemeyiz. Ancak 5G’yi aktif hale getirmede katkıda bulunan birkaç şirket var.

Verizon, 5G’nin geliştirilmesi ve devreye alınması ve 5G yeniliğinin hızlandırılmasında öncülük etti. 2015 yılında, 5G’yi ileriye taşımak için Ericsson, Qualcomm, Intel ve Samsung gibi kilit ortakları bir araya getiren 5G Teknoloji Forumu’nu (5GTF) oluşturdu.

5GTF, geçen yıl ABD’de LA, Sacramento, Houston ve Indianapolis’de 5G Ev hizmetini başlatmak için harekete geçti. 5GTF çalışmalarıyla, Aralık 2017’de 3GPP 5G Yeni Radyo (NR) standardının yayınlanmasını hızlandırdı.

5G teknolojisinin denendiği pek çok şehir var, ancak biz genel bilgilere değineceğiz:

3 Nisan 2019‘da Chicago ve Minneapolis’in bazı bölgelerinde 5G mobil hizmetini tanıtıldı. Bu şehirlerdeki insanlar, 5G ağına bağlı 5G özellikli bir akıllı telefona sahip olan ilk insanlar oldular.

3 Nisan 2019’dan beri, Verizon, Samsung Galaxy S10 5G, Galaxy Note 10+ 5G, LG V50 ThinQ ™ 5G dahil olmak üzere bir dizi 5G telefonu tanıtıldı.

5G’nin ileride bize nasıl sunulacağı, ne kadar çabuk hayatımıza gireceği henüz kesinleşmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here