Mars’a Çin’in ilk yolculuğu başladı;

Çin Mars’ta çeşitli araştırmalar yapmak üzere ilk keşif aracını başarıyla fırlattı. 55 milyon kilometrelik yolculuğun yedi ay sürmesi bekleniyor. BAE ve Çin’in ardından ABD’nin keşif aracı da önümüzdeki hafta uzayın derinliklerine gönderilecek. Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’da yer alan habere göre, “Tianwen-1” adı verilen Mars görevi kapsamında Kızıl Gezegen’in yörüngesinde keşif faaliyeti yürütecek bir uydu ile yüzeyine inecek bir robotik gezginci araç, Long March-5 roketiyle fırlatıldı.

Çin, Mars keşif araçlarını uzaya yolladı

Keşif aracından beklentiler ne yönde;

Çin edebiyatının klasikleri arasında olan ve uzayı konu alan şiire itafen Tianwen-1 (Cennete Sorular) ismini taşıyan Mars misyonunda, uzay aracının önce Mars yörüngesine sokulması, ardından Kızıl Gezegen’e iniş yapması ve Mars yüzeyinde incelemeler yapacak küçük keşif aracını yüzeye bırakması hedefleniyor. Mars’a inişin Şubat ayında gerçekleşmesi planlanıyor. Yüzeye indirilecek altı tekerlekli ve dört güneş paneline sahip 240 kilo ağırlığındaki keşif aracının incelemelerini üç ay sürdürmesi planlandı. Keşif aracı, Kızıl Gezegen’in yüzeyini ve atmosferini analiz edecek, fotoğraflar çekecek, haritalar çıkaracak ve geçmişte Mars’ta yaşam bulunup bulunmadığına dair bulgulara ulaşmaya çalışacak.

Mars'a Gönderilen Araçların Evrimi • Kozmik Anafor | Türkiye'nin ...

Çin’in  Uzaya Merakı Yeni Değil!

Çin ilk kez 1967 yılında Devlet Başkanı Mao Zedung ve Başbakan Zu Enlai öncülüğünde insanlı uzay yolculuğu yapma karar verdi.ABD’nin Gemini mekiğinden kopya edilerek 1970’lerde yapılan Shuguang uzay aracı başarısız olmuştu. Ülke ardından Rusya’nın Soyuz mekiğini örnek alan Shenzhou mekiğini geliştirerek yıllar sonra hedefine ulaşabildi. Çinli taykonot Yang Liwei, 15 Ekim 2003’te Shenzhou 5 mekiğiyle uzayda 21 saat uçarak ülkesinin ilk insanlı uzay yolculuğunu tamamladı. Ülke, 2011’de Rusya iş birliğinde Mars’a uydu yollamaya çalışmış ancak uydu Dünya yörüngesine ulaşamadan atmosferde yanarak tahrip olmuştu. 2019’da Chang’e-4 robotik aracını Ay’ın karanlık yüzüne indiren Çin, bunu başarabilen ilk ülke oldu. Bugün ABD ve Rusya dışında insanlı uzay yolculuğu yapabilme kapasitesine ve tecrübesine sahip tek ülke konumunda bulunan Çin’in kendine yeterli bir uzay programı geliştirme konusunda katettiği mesafe dikkati çekiyor. Bakalım Çin ,Mars programdan başarılı çıkabilecek mi?

Uzayda 40 yıldır dolaşan Türkçe 'selam' mesajının sırrı - Dünya ...

5G Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Sitemizin 5G Kategorisini Buradan Ziyaret Edebilirsiniz. Ayrıca birbirinden güzel sözler için diğer sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here