Twitter’a siber saldırı!

Twitter’da güvenlik açığından yararlanan hackerlar,  Apple, Uber, Jeff Bezos, Elon Musk ve Bill Gates’in ve birçok kişi ve kurumun hesaplarını hackledi. Bu hesaplardan bitcoin dağıtımı yaptıklarına dair paylaşım yapan hackerlar, kısa süre içerisinde tıklayanların Bitcoinlerini de ele geçirmiş oldu ve  789 bin TL değerinde Bitcoin topladılar. Ünlü isimler ise konuyla ilgili attıkları twitler ise kısa süre sonra Twitter tarafından silindi.

Hacker'lar tarafından ele geçirilen hesaplar üzerinden atılan mesajların birçoğunda BTC cüzdan adresi paylaşılarak bu hesaba bağış yapılması istendi.

Saldırı nasıl oldu?

Uzman yazılımcılar saldırının 3’üncü parti uygulamalarında ve Twitter Core sistemindeki açıkların bulunması sonucu gerçekleştiğini düşünüyor fakat Twitter bu konu hakkında resmi bir açıklamadan kaçındı….

Image

Peki elde edilen paraya ne olacak?

BBC’de yer alan habere göre hackerlara ait olduğu belirtilen site üzerinden ‘bu bir yardım saldırısıydı paranız doğru adreslere gidecek’ şeklinde bir açıklama yapıldığı belirtildi. Hackerlar bu olaydan yaklaşık 12.5 Bitcoin toplanmıştı..

Bitcoin 9,200 doların üzerinde - Haberler Haberleri

Twitter bu olay karşısında ne dedi?

Büyük saldırının ardından Twitter, destek hesabından olay ile ilgili açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamada, ‘Twitter’daki hesapları etkileyen güvenlik olayının farkındayız. Soruşturuyoruz ve düzeltmek için adımlar atıyoruz. Herkesi kısa süre içinde bilgilendireceğiz.’ ifadesi kullanıldı. Ayrıca bu olaydan sonra Twitter’ın borsa değerinde %4’ün üzerinde düşüş yaşandı.

Daha önce de olmuştu…..

Geçtiğimiz yıllarda da bu olaya benzer olaylar yaşanmış , Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in resmi Twitter hesabı hackenmişti ve mikro blog platformu hesabı geri aldıktan sonra bu olaya neden olan sorunun çözüldüğünü duyurmuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here